Spis treści

Strzeżony ośrodek lub areszt dla cudzoziemców

Spis treści

W niektórych przypadkach cudzoziemiec może zostać umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców (SODC) lub areszcie dla cudzoziemców (ADC). Czym zatem jest SODC oraz ADC i jaka jest między nimi różnica?

 

Wstęp

SODC jest placówką, w której cudzoziemiec przebywa w trakcie postępowania deportacyjnego lub udzielenia ochrony międzynarodowej. Z kolei ADC jest placówką, w której umieszcza się wyłącznie osoby, które nie podporządkowują się zasadom pobytu obowiązującym SODC.

Warunki pobytu w SODC są bardziej przyjazne niż w ADC. Jak raportował Rzecznik Praw Obywatelskich: ,,Warunki bytowe w wizytowanym areszcie wykazują wiele analogii do warunków zakładów karnych typu zamkniętego, a nawet oddziałów dla więźniów uznanych za niebezpiecznych… Także panujący w areszcie reżim jest znacznie surowszy niż reżim strzeżonego ośrodka. Dotyczy to zwłaszcza konieczności przebywania przez cudzoziemców w celi przez większą część dnia, ograniczonej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu czy dostępu do dodatkowych aktywności’’.

 

Przesłanki umieszczenia w SODC

Art. 398 i art. 398a ustawy o cudzoziemcach (dalej: uoc) zawiera następujące przesłanki umieszczenia cudzoziemca w SODC:
1) istnieje prawdopodobieństwo wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu bez określenia terminu dobrowolnego wyjazdu i wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. 
2) wydano decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu bez określenia terminu dobrowolnego wyjazdu i istnieje konieczność zabezpieczenia jej wykonania, a wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. 
3) istnieje konieczność zabezpieczenia przekazania cudzoziemca do państwa trzeciego na podstawie umowy międzynarodowej o przekazywaniu i przyjmowaniu osób, a jego natychmiastowe przekazanie do tego państwa nie jest możliwe, lub
4) cudzoziemiec nie opuścił terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie określonym w decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, a natychmiastowe wykonanie tej decyzji nie jest możliwe lub
5) istnieje konieczność zabezpieczenia przekazania cudzoziemca zgodnie z art. 28 rozporządzenia 604/2013, jeżeli istnieje znaczne prawdopodobieństwo jego ucieczki, a natychmiastowe przekazanie do innego państwa członkowskiego nie jest możliwe, lub
6) istnieje konieczność zabezpieczenia przekazania cudzoziemca do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej na podstawie umowy międzynarodowej o przekazywaniu i przyjmowaniu osób, a natychmiastowe przekazanie do tego państwa nie jest możliwe.


Umieszczenie w SODC lub ADC jest może być stosowane tylko w ustawowo określonych przypadkach. Każdorazowo należy zważyć, czy wobec cudzoziemca nie mogą zostać zastosowane mniej dolegliwe środki nieizolacyjne, w szczególności: 
1) obowiązek zgłaszania się w określonych odstępach czasu do wskazanego organu Straży Granicznej,
2) wpłata zabezpieczenia pieniężnego w określonej wysokości, nie niższej niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
3) przekazania dokumentu podróży do depozytu wskazanemu organowi,
4) zamieszkiwania w miejscu wyznaczonym.

 

Zakończenie

Jeżeli bliska Ci osoba trafiła do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców lub do aresztu dla cudzoziemców skontaktuj się z nami jak najszybciej. Bezzwłocznie podejmiemy niezbędne działania w celu jej uwolnienia!