Spis treści

Status uchodźcy a ochrona uzupełniająca

Spis treści

Osoby pozbawione możliwości powrotu do kraju pochodzenia z powodu obawy przed prześladowaniem mają możliwość złożenia wniosku o ochronę międzynarodową. Są dwa rodzaje ochrony międzynarodowej: status uchodźcy oraz ochrona uzupełniająca. Czym się charakteryzują? 

 

Status uchodźcy

Zgodnie z ustawą o o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy nadaje się jeżeli prześladowanie ze względu na swoją istotę lub powtarzalność stanowi poważne naruszenie praw człowieka, w szczególności praw, których uchylenie jest niedopuszczalne zgodnie z art. 15 ust. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Prześladowanie może się przejawiać wskutek:

  1. użycia przemocy fizycznej lub psychicznej, w tym przemocy seksualnej;
  2. zastosowaniu środków prawnych, administracyjnych, policyjnych lub sądowych w sposób dyskryminujący lub o charakterze dyskryminującym;
  3. wszczęciu lub prowadzeniu postępowania karnego albo ukaraniu, w sposób, który ma charakter nieproporcjonalny lub dyskryminujący;
  4. braku prawa odwołania się do sądu od kary o charakterze nieproporcjonalnym lub dyskryminującym;
  5. wszczęciu lub prowadzeniu postępowania karnego albo ukaraniu z powodu odmowy odbycia służby wojskowej podczas konfliktu, jeżeli odbywanie służby wojskowej stanowiłoby zbrodnię lub działania, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 3;
  6. czynach skierowanych przeciwko osobom ze względu na ich płeć lub małoletniość.

Przesłanki do obawy przed prześladowaniem mogą się pojawić zarówno przed wyjazdem z kraju pochodzenia, jak już po wyjeździe. W trakcie postępowania organ bada w szczególności takie powody prześladowania jak rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność do określonej grupy społecznej. Cudzoziemcowi spełniającemu przesłanki nadaje się status uchodźcy. 

 

Ochrona uzupełniająca

Jeżeli cudzoziemiec nie spełnia warunków dla nadania statusu uchodźcy, udziela się ochrony uzupełniającej, w przypadku, gdy powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy przez:

  1. orzeczenie kary śmierci lub wykonanie egzekucji,
  2. tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie,
  3. poważne i zindywidualizowane zagrożenie dla życia lub zdrowia wynikające z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji międzynarodowego lub wewnętrznego konfliktu zbrojnego. 

 

Podsumowanie

Z praktycznego punktu widzenia różnica pomiędzy tymi formami ochrony międzynarodowej jest mała. Jeżeli pragniesz uzyskać ochronę międzynarodową, skontaktuj się z nami. Na podstawie informacji, które przedstawisz będziemy w stanie ocenić jakie masz szanse na otrzymanie ochrony międzynarodowej. Następnie pomożemy Ci dopełnić wszystkich formalności i będziemy działać w Twoim imieniu aż do uzyskania pozytywnej decyzji.