Spis treści

Formy prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce

Spis treści

Cudzoziemcy coraz częściej zamierzają prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Z tego względu warto pamiętać, że w tym zakresie obowiązują ograniczenia co do formy prawnej takiej działalności. Jakie są to ograniczenia i kogo one nie dotyczą?

 

Ograniczenia

Co do zasady, obywatele krajów nienależących do UE (oraz niebędących członkami rodziny obywateli UE) nie mają możliwości prowadzenia biznesu w formie:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • spółki jawnej
  • spółki partnerskiej.

Tacy cudzoziemcy mogą natomiast prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej oraz spółki akcyjnej. 

 

Wyjątki

Istnieją jednak wyjątki, kiedy nawet obywatele w/w krajów pozaunijnych będą mieli prawo prowadzić biznes na takich samych warunkach, jak obywatele polscy. Katalog takich osób zawiera artykuł 4 ustęp 2 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Są to cudzoziemcy:

  1. posiadający zezwolenie na pobyt stały;
  2. posiadający zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
  3. posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia na uniwersytecie;
  4. posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych;
  5. posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną;
  6. których pobyt czasowy w celu wykonywania badań naukowych się zakończył, a chcą dalej pracować w Polsce lub prowadzić tu biznes;
  7. posiadający status uchodźcy;
  8. posiadający ochronę uzupełniającą (w tym UKR PESEL);
  9. posiadający zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany;
  10. posiadający zezwolenie na pobyt czasowy i zarazem będącymi małżonkami obywateli polskich;
  11. posiadający zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej;
  12. posiadający Kartę Polaka.

 

Podsumowanie

Jeżeli masz pytania odnośnie wyboru formy działalności gospodarczej w Polsce i nie wiesz od czego zacząć to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać dopasowaną do Twoich potrzeb formę biznesu, uwzględniając cel oraz koszty, z którymi wiąże się dana działalność. Doradzimy także optymalną pod względem podatkowym oraz ekonomicznym strategię dla prowadzenia biznesu i przeprowadzimy przez żmudny proces rejestracji działalności.