Spis treści

Przyspieszenie postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt

Spis treści

Czy uważasz, że Twoja sprawa o o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały albo rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej trwa zbyt długo? W takiej sytuacji warto skorzystać ze środków prawnych służących przyspieszeniu postępowania. Jakie są to środki?

 

Ustawowe terminy

Zgodnie z art. 112a ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, decyzję w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy wydaje się w terminie 60 dni. Należy pamiętać, że termin ten biegnie nie od momentu złożenia samego wniosku, a dopiero od momentu uzupełnienia braków formalnych. W przypadku postępowania o udzielenia zezwolenia na pobyt stały, zgodnie z art. 210 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, termin ten wynosi z kolei 6 miesięcy. Taki sam termin został przewidziany również w przypadku postępowania o udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (art. 223 w zw. z art. 210 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach).

 

Niestety, z reguły postępowanie trwa dłużej niż jest to wskazane w w/w przepisach. Należy wówczas rozważyć możliwość wniesienia ponaglenia, a następnie skargi do sądu administracyjnego.

 

Ponaglenie i skarga do sądu administracyjnego

Zgodnie z art. 37 Kodeksu postępowania administracyjnego, stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli nie załatwiono sprawy w terminie (bezczynność) lub jeżeli postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość). Ponaglenie się wnosi do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który prowadzi postępowanie. W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i stały oraz rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej organem właściwym jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

 

Po wniesieniu ponaglenia do organu można rozważyć również możliwość wniesienia skargi na bezczynność lub przewlekłość do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Należy jednak mieć na uwadze, że organ prześle akta sprawy do sądu, co będzie wiązało się z dodatkowym wydłużeniem postępowania.

 

Podsumowanie

Każdorazowo należy zważyć, czy potencjalne korzyści z wniesienia ponaglenia lub skargi przeważają nad ryzykiem dalszego przedłużenia postępowania. Jeżeli potrzebujesz pomocy w napisaniu ponaglenia lub skargi do sądu i chcesz, aby w Twoim imieniu występował profesjonalny pełnomocnik to skontaktuj się z nami.