Spis treści

Typy zezwoleń na pracę w Polsce

Spis treści

Jedną z możliwości legalnego wykonywania pracy w Polsce jest otrzymanie odpowiedniego zezwolenia na pracę. Typów takich zezwoleń jest kilka. Sprawdź, którego z nich potrzebujesz.

 

Zezwolenie typu A

Ten typ zezwolenia jest wymagany, gdy cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to w praktyce najczęstszy typ zezwolenia.

 

Zezwolenie typu B

Ten typ zezwolenia jest wymagany, jeżeli pełnisz funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji albo w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo jeżeli będąc prokurentem przebywasz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że jeśli np. pełnisz funkcję członka zarządu sp. z o.o. albo spółki akcyjnej to masz obowiązek posiadania zezwolenia typu B. 

 

Zezwolenie typu C

Ten typ zezwolenia jest wymagany, gdy cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego. Jeżeli zatem masz siedzibę np. w Uzbekistanie i chcesz oddelegować swojego pracownika do wykonywania pracy w Polsce na okres 4 miesięcy do oddziału lub zakładu twojego przedsiębiorstwa albo do podmiotu powiązanego z Twoim przedsiębiorstwem, to masz obowiązek uzyskania dla takiego pracownika zezwolenia typu C.

 

Zezwolenie typu D

Ten typ zezwolenia jest wymagany, gdy cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa). Jeżeli zatem masz siedzibę np. w Kazachstanie i chcesz oddelegować swojego pracownika do wykonywania pracy w Polsce na okres 4 miesięcy w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym, to masz obowiązek uzyskania dla takiego pracownika zezwolenia typu D. To czy dana kategoria usługi ma charakter tymczasowy i okazjonalny wymaga każdorazowo indywidualnej analizy.

 

Zezwolenie typu E

Ten typ zezwolenia jest wymagany, gdy cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż wskazany w zezwoleniu typu B, C oraz D.

 

Zezwolenie typu S

Ten typ zezwolenia jest wymagany, gdy cudzoziemiec wykonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę sezonową. Takiego rodzaju pracy nie można wykonywać więcej niż 9 miesięcy, a jednocześnie taki typ pracy musi być określony w rozporządzeniu ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.

 

Podsumowanie

Końcowo należy wskazać, że nie każdy cudzoziemiec ma obowiązek posiadania zezwolenia na pracę. Z takiego rodzaju obowiązku są zwolnieni chociażby obywatele Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, a także m.in. osoby posiadające status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej, czy też korzystające w tym kraju z ochrony uzupełniającej.

Jeżeli chcesz zweryfikować, czy podlegasz zwolnieniu z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę lub też którego typu zezwolenia na pracę potrzebujesz do nie wahaj się z nami skontaktować. Odpowiemy na wszelkie pytania i w razie potrzeby dokonamy za Ciebie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem odpowiedniego typu zezwolenia na pracę.